Poczuj orzeźwienie

w Twoim otoczeniu

jesteś tutaj: Biernat - Chłodnictwo Klimatyzacja Wentylacja / Rekuperacja

Rekuperacja

Skuteczna wentylacja w budynku zależy od kilku ważnych czynników, wśród których znajdują się: koszty uruchomienia i eksploatacji, skuteczność działania oraz możliwości dostosowania i rozbudowy. Biorąc je pod uwagę, najlepszym wyborem jest rekuperacja, czyli mechanizm wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Jego podstawowym zadaniem jest odzyskanie ciepła wygenerowanego w budynku i przekazanie go do nadmuchiwanego powietrza. W porównaniu do standardowych systemów wentylacyjnych ciepło, które pochodzi z urządzeń grzewczych, nie ucieka na zewnątrz, tylko jest pozyskiwane przez wdmuchiwane powietrze. Dzięki temu zyskujemy wywietrzone i wciąż ogrzane pomieszczenie.

Aby taki mechanizm zadziałał, należy zaopatrzyć się w rekuperatory – specjalne urządzenia, których sprzedażą i montażem zajmuje się firma Biernat Chłodnictwo Klimatyzacja. Zapewniamy naszym Klientom dokładną analizę potrzeb ich budynków, pomoc w wyborze odpowiednich urządzeń oraz instalację systemu.
rekuperacja

Rola wymiennika ciepła

Kluczową rolę w rekuperatorach odgrywa wymiennik ciepła, który przekazuje energię cieplną ze strumienia zużytego powietrza na strumień świeżego powietrza wdmuchiwanego następnie do pomieszczenia. Zaletą urządzeń jest niezależność od czynników mechanicznych oraz warunków atmosferycznych, dzięki czemu za każdym razem działają identycznie.

Cały proces odbywa się przy użyciu kilku odmian rekuperatorów, które różnią się od siebie konstrukcją – mogą posiadać czynnik pośredni, ruchome wypełnienie lub przekazywać ciepło przez specjalną przegrodę płytową. Różnice są zauważalne również w układach, powierzchniach wymienników oraz rodzaju montażu – najpopularniejsze opierają się na systemach InFloor oraz OnFloor. To wszystko powoduje, że przed instalacją należy przeprowadzić dokładną analizę potrzeb.

System wentylacyjny instalowany w budynkach o dużej powierzchni powinien cechować się zarówno skutecznością, jak i niskimi kosztami związanymi z jego montażem oraz eksploatacją. Skuteczne procesy rekuperacji pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu domu lub budynków powierzchniowych nawet do 40% w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Sam koszt związany z montażem systemu zależy od kilku czynników, m.in. metrażu budowli, liczby pomieszczeń oraz rodzaju urządzenia rekuperacyjnego.

Aby wycenić oraz wdrożyć odpowiedni system do swojego budynku, zgłoś się do firmy Biernat Chłodnictwo Klimatyzacja Wentylacja. Wybierając naszą ofertę, masz pewność instalacji energooszczędnego, ekologicznego oraz sprawnego systemu wentylacji, który będzie służył na długie lata.